turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


28 Nisan 2017, 14:00


Gebze Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

20 years of elliptic hypergeometric functions

Ilmar Gahramanov
Max Planck Institute, Almanya

Elliptic hypergeometric functions were introduced by Frenkel and Turaev two decades ago. They are generalization of the basic (q-) and ordinary (plane) hypergeometric functions. During last years, there has been a large increase of interest in elliptic hypergeometric functions both in the mathematics and mathematical physics community. In the talk, I will try to outline special functions of hypergeometric type, mainly in the context of mathematical physics. Then I will review the current status elliptic hypergeometric functions. In particular, I will discuss the elliptic gamma function and its properties, the elliptic beta integral (the top know generalization of the Euler beta integral), the elliptic analogue of the Euler-Gauss hypergeometric function and more complicated elliptic hypergeometric integrals. If time permits, I will discuss various applications of these functions in mathematical physics, mainly in integrable models, quantum field theory and Painleve equations.
Matematik İngilizce
Gebze Teknik Üniversitesi, Matematik Bölümü Seminer Odası

gtumatematik 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır