turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


14 Nisan 2017, 15:00


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Dynamic Network Analysis of Online Interactive Platform

Nazım Ziya Perdahçı
MSGSÜ, Türkiye

The widespread use of online interactive platforms including social networking applications, community support applications draw the attention of academics and businesses. We contend that the very nature of these platforms can be best described as a network of entangled interactions. A trans-disciplinary dynamic network analysis was conducted focusing on the largest connected component, so-called a giant component (GC), to better understand the network formation. The results of the analysis were the discovery of a phenomenon that the network has evolved over time with a particular pattern towards the emergence of the GC: The interactions of platform members coalesce into a GC with an accompanying approximately constant ratio. The network measures examined should be considered as novel and complementary metrics to those ones used in conventional web and social analytics.
Dinamik Sistemler İngilizce
Seminar room, Bomonti Campus, MSGSÜ

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır