turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


29 Mart 2017, 15:00


Boğaziçi Üniversitesi Matematik Konuşmaları

On extended Legendrian dualities and their applications

Handan Yıldırım
İstanbul University, Türkiye

In this talk, first one-parameter families of Legendrian dualities in [2] which are the extensions of four Legendrian dualities defined in [1] for the pseudo-hyperspheres in Lorentz-Minkowski space will be shown and an extended duality theorem will be given. Then, some applications of these extended Legendrian dualities will be presented. If time permits, these applications will be interpreted as special cases of our results in [3].

References
[1] S. Izumiya, Legendrian dualities and spacelike hypersurfaces in the lightcone, Moscow Mathematical Journal 9 (2009), 325–357.
[2] S. Izumiya and H. Yıldırım, Extensions of the mandala of Legendrian dualities for pseudo-spheres in Lorentz-Minkowski space, Topology and its Applications 159 (2012), 509–518.
[3] S. Izumiya and H. Yıldırım, Slant geometry on spacelike submanifolds of codimension two in Lorentz- Minkowski Space, Journal of Geometry and Physics 98 (2015), 160–180.
Geometri İngilizce
TB250

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır