turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


08 Mart 2017, 15:00


Marmara Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Dinamik Sistemlerin Eşlenmesi ve Geometrik Mekaniğe Giriş

Oğul Esen
Gebze Teknik Üniversitesi, Türkiye

Konuşma iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, bir araştırma alanı olarak geometrik mekanik tanıtılacaktır. Bu amaç doğrultusunda Lie grubu, Lie cebiri, Poisson ve simplektik katmanlar, Hamilton ve Lagrange dinamiği, Euler-Poincaré ve Lie-Poisson denklemleri örnekler üzerinden kısaca tanıtılacaktır. İkinci kısımdaki amacımız karşılıklı etki-tepki içindeki (konfigürasyon uzayı Lie grubu olan) iki sistemin (Hamilton ve/veya Lagrange formundaki) bireysel hareket denklemleri ile başlayarak, eşlenmiş sistemin hareketini yönetecek denklem takımını pür geometrik ve analitik bir açıdan belirlemektir. Konfigürasyon uzaylarının Lie grubu seçilmesi etki-tepkinin tanımlanabilmesi için gereklidir. Burada geometrik altyapı, diğer bir ifade ile eşlenmiş sistemler için konfigürasyon uzayı, literatürde eşlenmiş Lie grubu çiftleri olarak geçen ikili grup yapılarıdır. Özel olarak iki Euler-Poincaré ve iki Lie-Poisson denkleminin nasıl eşleneceği belirlenecektir. Örnek olarak ise, köşegen elemanları 1 olan üst ve alt üçgensel matris grupları eşlenecek ve bu uzay üzerinde eşlenmiş Lie-Poisson ve eşlenmiş Euler-Poincaré denklemleri yazılacaktır.
Geometri Türkçe
Matematik Bölümü A009

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır