turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


23 Şubat 2017, 16:00


TED Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Necessity and sufficient graph structural conditions for plurality of opinion in equilibrium of opinion dynamics

Türker Bıyıkoğlu
-, Türkiye

Opinion dynamics is widely used in different areas from physics to social networks. On the other hand, the complex dynamical system properties of opinion dynamics is not well understood. In opinion dynamics, every system element has an initial opinion and this opinion is updated at time t+1 by an update function depending on its neighbors opinion at time t. In a bounded confidence model, two elements interact with each other, if their opinion difference is less than a given threshold value. If the system reaches the equilibrium in a bounded confidence model, then either two neighbors have the same opinion or their opinion difference is greater than given threshold. I will talk about necessity and sufficient graph structural properties and conditions for plurality of opinion in equilibrium of bounded confidence opinion dynamics. This is a joint work with Kaan Öztürk.
Dinamik Sistemler İngilizce
TED University, A122

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır