turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


16 Aralık 2016, 14:00


Gebze Teknik Üniversitesi Genel Seminer

The Chromatic Polynomial

Aysel Erey
University of Denver, Türkiye

The chromatic polynomial of a graph $G$, denoted by $\pi(G,x)$, is the polynomial whose evaluations at positive integers $x$ count the number of proper $x$-colourings of $G$. This polynomial was introduced by Birkhoff in 1912 in an attempt to prove the famous Four Colour Theorem which stood as an unsolved problem for over a century. Since then, the chromatic polynomial has been extensively studied and it has become an important object in the study of combinatorics. In this talk, I will discuss several problems on the chromatic polynomial and other related graph polynomials, and give an overview of some recent results.
Matematik İngilizce
Gebze Teknik Üniversitesi, Matematik Bölümü Seminer Odası

gtumatematik 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır