turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


09 Aralık 2016, 15:40


Bilkent Üniversitesi ODTÜ-Bilkent Cebirsel Geometri Seminerleri

Projective models of K3 surfaces

Alexander Degtyarev
Bilkent University, Türkiye

Now, that we know everything about abstract K3-surfaces, I will try to take a closer look at Saint-Donat's seminal paper (∗) and share my findings. This paper is the foundation for all arithmetical reductions of geometric problems about projective K3-surfaces: it gives the conditions for an algebraic class to be (very) ample, i.e., to define a map from the K3-surface to a projective space, serving as the hyperplane section. If time permits, we will also discuss various properties of the maps obtained in this way: whether they are embeddings, the degree of the image, the generators of the defining ideal, etc. (∗) Saint-Donat, B. Projective models of K−3 surfaces, Amer. J. Math. 96 (1974), 602--639.
Cebirsel Geometri İngilizce
Mathematics Seminar Room, ODTU.

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır