turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


07 Aralık 2016, 15:00


İstanbul Kültür Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Some questions in geometric functional analysis, analytic theory of polynomials and convex geometry

Mohan Ravichandran
MSGSÜ, Türkiye

Consider the following three questions.1) Given a real symmetric matrix with zero diagonal, find a principal submatrix of small norm. 2) Given a polynomial with average of its roots 0, how many times do we need to differentiate it so that all the roots of this higher derivative lie in in the unit disc. 3) Given a origin symmetric convex body in R^n, find a compression to a lower dimensional subspace whose volume is small. All three are classical and important problems, interesting both mathematically and with a view to applications. Some remarkable results due to Petter Branden and Julius Borcea on one hand and Adam Marcus, Daniel Spielman and Nikhil Srivastava on the other have introduced a new collection of tools to make significant progress on all three. I'll talk about this new toolkit, some results on mine using this toolkit on the above three problems and the connections of these to theoretical computer science, probability, combinatorics and real algebraic geometry.
Analiz İngilizce
İKU Ataköy Kampüsü, Erdal İNÖNÜ Seminer salonu

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır