turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


02 Aralık 2016, 14:00


Gebze Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Kontak Manifoldlar Üzerine

Gülhan Ayar
Düzce Üniversitesi, Türkiye

Diferensiyel geometri, geometrik problemleri çözmek için diferensiyel ve integral hesabını kullanan bir matematiksel daldır . Bunun yanı sıra , Diferensiyel geometri türevin tanımlı olduğu Riemann manifoldlarının özellikleriyle uğraşan matematiğin bir alt disiplinidir.Başka bir deyişle, bu manifoldlar üzerindeki metrik kavramlarla uğraşır .Eğrilik, eğriler için burulma ve yüzeyler için değişik eğrilikler, araştırılan özellikler arasındadır. Diferensiyel geometride en temel kavram olan ^manifold^ kavramı günümüzde de birçok araştırmacı tarafından çalışılan altmanifold, submersiyon, harmonik ve bi-harmonik dönüşümlerini de içeren geniş bir alan sunmaktadır. 19. yüzyılın sonlarında diferensiyel geometri daha çok diferensiyellenebilir manifoldlar üzerindeki geometrik yapılarla ilgilenmişti. Manifold teorisi birçok bilimsel disipline uygulanabilen bir alan olup manifoldların varlığı önemli sonuçları doğurmuştur. Manifold teorisi, diferensiyel geometrinin gelişimi için önemli bir yapı olmuş ve diferensiyel geometrideki teknikler kullanılarak, manifold teorisinde önemli yollar katedilmiştir. Bu çalışmada manifold teorisininde önemli bir yere sahip olan değme manifoldlar üzerine yoğunlaşılmıştır.
Matematik Türkçe
Gebze Teknik Üniversitesi, Matematik Bölümü Seminer Odası
Ek Dosya

gtumatematik 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır