turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


01 Aralık 2016, 11:00


Bilkent Üniversitesi Cebir Seminerleri

The defining matrices of self-dual projective toric varieties

Marius Vladoiu
University of Bucharest, Macaristan

Bourel, Dickenstein and Rittatore characterized (in 2011) the self-dual projective toric varieties $X_A\subset {\textbf P}(V)$ equivariantly embedded in terms of the combinatorics of the associated configuration of weights and also in terms of the geometry of the action of the torus. In an ongoing joint work with Apostolos Thoma we complete their classification by describing all of the matrices $A$ such that $X_A$ is a self-dual projective toric variety. The aim of this talk is to explain this result. The main ingredient needed for this is a combinatorial classification of all toric ideals given by Sonja Petrovic, Apostolos Thoma and myself in 2015. Self-dual varieties are a special case of defective varieties, and the complete classification of defective projective toric varieties in an equivariant embedding is open in full generality.
Cebir İngilizce
Mathematics Department Seminar Room SA-141

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır