turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


18 Kasım 2016, 14:00


Gebze Teknik Üniversitesi Genel Seminer

Existence of bell-shaped traveling wave solutions for certain nonlocal wave equations

Albert Erkip
Sabancı University, Türkiye

In this talk I will present some results on the existence of traveling wave solutions $u(x;t)=\varphi \left( x-ct\right) $ of a general class of nonlocal wave equations of the form $ u_{tt}=(\beta \ast u^{p-1}u)_{xx}, $ where $c\in %TCIMACRO{\U{211d} }% %BeginExpansion \mathbb{R} %EndExpansion $ is the wave velocity, $p>1$, and $\beta (x)$ is a given bell-shaped (i.e. even, positive and decreasing for $x>0$) kernel function. These results were obtained in Abba Ibrahim Ramadan's master's thesis (Sabancı University 2015). Traveling wave solutions is important both in terms of applications, but also theoretically as they are in some sense "critical" points of the solution space. Replacing the form $u(x;t)=\varphi \left( x-ct\right) $; one obtains a time independent equation which in some cases (as the Korteveg De Vries equation) can be solved explicitely. In the general case one has to employ variational methods where the traveling wave appears as a critical point of a certain energy functional. Existence of a critical point usually requires some intricate and technical compactness argument. If possible, restricting to bell-shaped functions simplifies the problem considerably.
Matematik İngilizce
Gebze Teknik Üniversitesi, Matematik Bölümü Seminer Odası
Ek Dosya

gtumatematik 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır