turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


15 Kasım 2016, 15:40


Bilkent Üniversitesi Cebir Seminerleri

Castelnouvo-Mumford Regularity of Graphs

Türker Bıyıkoğlu
-, Türkiye

Astelnuovo-Mumford Regularity (simply regularity) measures the complexity of an object (e.g. ideal, module or sheaf) in algebraic geometry, commutative algebra and discrete geometry. In general, very little is known even in the case of square-free monomial ideals. By Stanley-Reisner theory, we can associate a simplicial complex to every square-free ideal, and such a simplicial complex can be regarded as an independence of a hypergraph. Regularity of a simplicial complex can be reformulated by the well-known Hochester's formula. If the generating monomials of a square-free ideal are quadratic, then the corresponding simplicial complex is the independence complex of a graph, and such an ideal is known as the edge ideal of the resulting graph. I will mainly talk about the regularity of edge ideals, and present our graph theoretical approach to the regularity. I shall present some graph invariants and structural properties that are related to the regularity. (This is a joint work with Yusuf Civan, Suleyman Demirel University)
Cebir İngilizce
Mathematics Department Seminar Room SA-141.

admin 20.03.2020_14:07'de değişiklik yapıldı!

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır