turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


18 Ekim 2016, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uygulamalı Matematik Enstitüsü Seminerleri

Structured matrix computations for blind image deconvolution

Skander Belhaj
Université de la Manouba, Tunus

Blind image deconvolution is a very important problem in image processing because of the wide range of applications such as astronomical imaging, medical imaging, remote sensing, in which blurred images arise.It is shown that structured matrices (Bézout, Hankel, Sylvester) can be used to achieve image deblurring, more specifically by computing the approximate greatest common divisor of polynomials (GCD). We will introduce an approach witch computes the approximate GCD of two bivariate polynomials via Hankel matrices to sole the problem of blind image deconvolution. The talk will include also a fast algorithm for computing the univariate GCD of several polynomials (not pairwise) based on the generalized Bezout matrix by using Barnett's method as well as a specialized algorithm for computing the GCD of bivariate polynomials of blurred images to recover the original image.
Uygulamalı Matematik İngilizce
Cryptology Lab.

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır