turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


20 Ekim 2016, 13:40


Bilkent Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Concepts of Aggregation for Evolution Equations in Banach Spaces

Fatihcan Atay
Bilkent University, Türkiye

This talk deals with exact reduction methods for dynamical systems, namely, the possibility of projecting the dynamics onto a smaller state space in which a self-contained dynamical description exists. The projection is also called lumping, aggregation, or reduction in various contexts, for example in Markov chains, and connects micro to macro in multi-level systems. As a first setting we consider systems whose evolution is described by bounded or unbounded linear operators on Banach spaces and obtain conditions for lumpability using semigroup theory. Time permitting, we will also present the problem from a dual space point of view in the language of sun dual spaces. We will give several examples for applications.
Analiz İngilizce
Mathematics Department Seminar Room SA-141

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır