turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


19 Ekim 2016, 15:00


Hacettepe Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Foliations on manifolds and symmetry

Turgut Önder
METU, Türkiye

The theory of foliations is a wide field of research having both quantitative and qualitative aspects. Intuitively, a foliation on a manifold corresponds to a partition of the manifold into connected, immersed submanifolds of the same dimension, called leaves which form locally layers of a Euclidean space. Existence problem of foliations on closed manifolds is solved in 1970’s by W. Thurston as the culmination of efforts of several mathematicians. However, not much is known about the existence problem of equivariant foliations (i.e. the foliations whose leaves are invariant under a group action on the manifold). In this talk for a general audience, we will first review some basic notions about the foliations, and then will present some results about the existence of equivariant foliations on spheres.
Cebirsel Geometri İngilizce
Yaşar Ataman Salonu

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır