turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


19 Ekim 2016, 15:00


İstanbul Kültür Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

An Introduction to Global Topological Robotics

Murad Özaydın
University of Oklahoma, Türkiye

In topological robotics we use topological tools and methods to analyze problems arising in robotics. Applications of topology to robotics are mainly of two types: local and global. In local applications we study all possible positions and motions of an appendage (usually the robot arm) while in global applications the object is to analyze all possible locations and motions of many robots in a given space. Today’s talk will be on global topological robotics where the underlying space is a metric graph. I will try to indicate how some fundamental concepts and machinery of topology (such as connectedness, homotopy, cohomology) is relevant for robotics without assuming much background (except a modicum of mathematical maturity).
Topoloji İngilizce
Erdal İNÖNÜ Seminar Hall, Ataköy Campus,

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır