turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


14 Ekim 2016, 14:30


İstanbul Diferansiyel Denklemler Seminerleri

Comparison of solutions of nonlocal wave equations

Albert Erkip
Sabancı University, Türkiye

I will talk about some recent results concerning the comparison of solutions of two different equations. There are many works in literature on such comparisons investigating how solutions of a model equation approximate those of a parent equation. In the scope of fluid dynamics, typical model equations are CamassaHolm type equations. These are derived from a parent equation, typically the Euler equations, the Boussi- nesq system, or a similar system. With H. A. Erbay and S. Erbay we have considered the same question within the scope of nonlocal elasticity. Our parent equation is the Improved Boussinesq or a general nonlocal equation representing bidirectional wave propagation, while the model equations are again Camassa-Holm type unidirectional equations. In that respect I will concentrate on three types of results that we have obtained: 1. Derivation of the unidirectional equations from the model equation. 2. Estimates between solutions of unidirectional (CH type) equations and nonlocal wave equations. 3. Estimates between solutions of two nonlocal wave equations.
Diferansiyel Denklemler İngilizce
IMBM Seminar Room, Bo ̆gazi ̧ci University South Campus

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır