turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


10 Ekim 2016, 13:40


Bilkent Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Carlsson's Conjecture and Differential Graded Modules II

Berrin Şentürk
Bilkent University, Türkiye

In transformation group theory, there is a well known conjecture which states that if G=(Z/pZ)^r acts freely on a product of k spheres, then r is less than or equal to k. Carlsson states another conjecture which is even stronger than this conjecture; if C is a finite complex of free F_p[G] modules with nonzero homology, then dim_k H_*(C) is greater than or equal to 2^r. In this talk, we will discuss a conjecture which is equivalent to Carlsson’s conjecture for p=2 by considering differential graded modules over a polynomial ring in r variables over a field of characteristic 2. This is the first talk of a series of seminars on this topic which we plan to give during this semester.
Topoloji İngilizce
Mathematics Seminar Room, SA-141

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır