turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


04 Mayıs 2016, 15:45


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Singular systems and ground state energy

Teoman Turgut
Boğaziçi University, Türkiye

Kuantum mekaniğinde tekillik içeren sistemlerin anlaşılması renormalizasyon gerektirmektedir. Genel olarak bu sistemlerin matematiksel yapısı üzerine az şey bilmekteyiz. Bazı basitleştirilmiş örneklerde ise biraz daha ilerleme kaydetmek mümkün görünmektedir. Bunlardan birisi delta fonksiyonları ile etkileşen iki boyutlu bir parçacık problemidir. Burada kendine bakışık bir Hamiltonyen çıktığı gösterilebildiği gibi taban enerji düzeyinin soysuzlaşmadığı (nondegeneracy) da ispatlanabilir. Biraz daha karışık olan ve doğal olarak çok parçacık teorisi formalisminde baktığımız Lee modelinde de benzer bir sonucu ispatlamak mümkün olmuştur, vakit elverdiğince bu konudaki sonuçlarımızı da sunmaya çalışacağız.
Matematiksel Fizik Türkçe
Matematik Bölümü Seminer Salonu

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır