turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


29 Nisan 2016, 15:40


İstanbul Analiz Seminerleri

On the optimal survival strategy of branching Brownian motion in a random trap field

Mehmet Öz
Özyeğin University, Türkiye

We study a branching Brownian motion $Z$ evolving in $\mathbb{R}^d$, where a uniform field of Poissonian traps are present. Each trap is a ball with constant radius. We discuss the survival problem of $Z$, namely, the asymptotics of the annealed probability that none of the particles of $Z$ hits a trap. Then, we focus on a convergence result on the speed of branching Brownian motion, which is intimately related to the celebrated Fisher-KPP(Kolmogorov-Petrovskiy-Piskunov) equation. Finally, we apply this convergence result to the survival problem, and prove an upper bound on the number of particles that the system produces given that it avoids the trap field up to time $t$. This bound is an example of an optimal survival strategy.
Analiz İngilizce
Sabancı University, Karaköy Communication Center, Bankalar Caddesi 2, Karaköy

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır