turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


06 Mayıs 2016, 14:00


Gebze Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

On semigroup actions, inverse actions and Burnside ring

Mehmet Akif Erdal
Bilkent University, Türkiye

In this talk I will discuss new constructions of semigroup actions and monoid actions on sets via biactions, and introduce a method to invert such an action by using them. This point of view allow us to use homotopy theory in the category of semigroup actions, and allow us to construct Burnside ring of a monoid. I will show that for groups this Burnside ring coincides to the usual one, and will show that for a commutative monoid it is equivalent to Burnside ring of its Gröthendieck group. Finally, I will discuss some applications in Automata theory. This is a joint work with Özgün Ünlü.
Matematik İngilizce
Gebze Teknik Üniversitesi, Matematik Bölümü, I-Blok Seminer Salonu

gtumatematik 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır