turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


28 Nisan 2016, 16:00


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Rational points on curves over finite fields

Henning Stichtenoth
Sabancı Üniversitesi, Türkiye

This talk is about the number of rational points N(C) of an algebraic curve C over a finite field. The classical theorem by Hasse-Weil gives sharp upper and lower bounds for N(C) in terms of the genus g(C) and the cardinality q of the underlying field. However, these bounds can be improved if the genus is large with respect to q. This leads to the concept of asymptotic bounds. We discuss results on asymptotic bounds, and give a partial answer to the question, for which pairs of integers (N,g) there exist curves with N(C)=N and g(C)=g.
Cebirsel Geometri İngilizce
MSGSÜ Bomonti Campus, Department of Mathematics

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır