turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


20 Nisan 2016, 15:45


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Süpersingüler Eğriler ve Bazı İlgili Kodlar

Cem Güneri
Sabancı Üniversitesi, Türkiye

Konuşmanın başında kısaca sonlu cisimler üzerinde süpersingüler eğrilerin tanımları ve bazı temel aritmetik özelliklerini hatırlatacağız. Bu tip eğrilerle ilişkili kodları tanımlayıp elde ettiğimiz bazı sonuçlardan bahsedeceğiz. İlk bölümde anlatılacak bu konuların motive ettiği, tamamen kodlama teorisi ile ilgili ve kombinatoryel doğası olan bir problem ile konuşmayı bitireceğiz. Daha net söylemek gerekirse, devirsel kodların içinde yer alan sanki-devirsel alt kodların temel özellikleri ve sayılmaları problemleri ikinci bölümü oluşturacak. Konuşmanın genel dinleyici tarafından takibi için tanımlar ve ihtiyaç duyulan temel bilgiler sunulacaktır. Bu konuşmada bahsi geçecek sonuçlar G. McGuire, J.-C. Belfiore ve B. Özkaya ile yakın zamanda yaptığımız çalışmalarda yer almaktadır.
Cebir Türkçe
Matematik Bölümü Seminer Salonu

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır