turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


07 Nisan 2016, 16:00


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Extending Partial Latinized Rectangles

Sibel Özkan
Gebze Teknik Üniversitesi, Türkiye

A Latin square is an n × n array filled with n different symbols, each occurring exactly once in each row and exactly once in each column. Latin squares may also be considered as multiplication tables of quasigroups. Latin squares are closely related with finite geometries and have applications in design of experiments. I will give a necessary and sufficient condition for an r × p (ν1, ν2, . . . , νn)-latinized rectangle to be extendible to a p × p (ν1, ν2, . . . , νn)-latinized square. The condition is a general- ization of P. Hall’s condition for the existence of a system of distinct representatives, and will be called Hall’s (ν1, ν2, . . . , νn)-Constrained Condition. I will then use this result to give two further sets of necessary and sufficient conditions.
Cebir İngilizce
Bomonti Kampüsü, Matematik Bölümü Seminer Odası

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır