turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


25 Mart 2016, 13:20


Çankaya Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Attraction of Li-Yorke chaos by retarded SICNNs

Mehmet Onur Fen
Çankaya Üniversitesi, Türkiye

In this study, dynamics of retarded shunting inhibitory cellular neural networks (SICNNs) is investigated with Li-Yorke chaotic external inputs and outputs. Within the scope of our results, we prove the presence of generalized synchronization in coupled retarded SICNNs, and confirm it by means of the auxiliary system approach. We have obtained more than just synchronization, as it is proved that the Li-Yorke chaos is extended with its ingredients, proximality and frequent separation, which have not been considered in the theory of synchronization at all. Our procedure is used to synchronize chains of unidirectionally coupled neural networks. The results may explain the high performance of brain functioning and can be extended by specific stability analysis methods. Illustrations supporting the results are depicted. For the first time in the literature, proximality and frequent separation features are demonstrated numerically for continuous-time dynamics.
Uygulamalı Matematik İngilizce
Çankay Üniversitesi, Merkez Kampüs, R-213
Ek Dosya

cankayamcs 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır