turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


23 Mart 2016, 15:45


Atılım Üniversitesi Genel Seminer

Optimal Control of Stochastic Systems with Regime Switches, Jumps and Delay in Finance, Economics and Nature

Gerhard Wilhelm Weber
METU, Türkiye

In this presentation, we contribute to modern OR by hybrid, e.g., mixed continuous-discrete dynamics of stochastic differential equations with jumps and to its optimal control. These hybrid systems allow for the representation of random regime switches or paradigm shifts, and are of growing importance in economics, finance, science and engineering. We introduce some new approaches to this area of stochastic optimal control: one is based on the finding of optimality conditions and closed-form solutions. We further discuss aspects of differences in information, given by delay or insider information. The presentation ends with a conclusion and an outlook to future studies.
Matematik İngilizce
Atılım Üniversitesi Matematik Bölümü

bgtemur 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır