turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


18 Mart 2016, 14:00


İzmir Ekonomi Üniversitesi İstatistik Seminerleri

Marshall-Olkin Type Shock Models and Their Applications

Murat Özkut
İzmir University of Economics, Türkiye

In traditional Marshall-Olkin type shock models and their modifications, there are three type of shocks that arrive at random times. These shocks destroy the components of a system which has two or more components. In this study, we assume that if the magnitude of the shock exceeds some predefined threshold, then the corresponding component is destroyed; otherwise it continues to survive. It is obvious that, this approach is different from classical Marshall-Olkin type shock models. More precisely, we assume that the shock time and the magnitude of the shock are dependent random variables with given bivariate distribution. For different examples of underlying bivariate distributions of lifetimes and shock magnitudes, the joint distributions of lifetimes of the components were investigated. The multivariate extension of the proposed model is also discussed.
İstatistik İngilizce
M403

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır