turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


09 Mart 2016, 15:00


Galatasaray Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

A Sangaku problem and the arithmetic of a Kummer surface

Hironori Shiga
Chiba Univ, Japonya

In this talk we make an argument on a Sangaku problem (that is a traditional Japanese mathematics), DesCartes’ four circles theorem and an arithmetic of a K3 surface. The arithmetic of an elliptic curve is important in the number theory. It is natural to consider the similar problems for K3 surfaces. But we have very few vivid problems in this category. We try to expose one of such problem coming from a classical tradition in 17th∼ 19th century of mathematics in Europe and Japan. That is also connected to the congruent number problem that has an origin in the islamic culture. The Sangaku is an illustrated wooden plate of mathematical problem and solution to dedicate for a Buddhist temple or a Shinto shrine in Japan.
Sayılar Teorisi İngilizce
FEF9

serapgurer 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır