turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


07 Mart 2016, 13:40


Sabancı Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Fundamental Units and Consecutive Squarefull Numbers

Kevser Aktas
Queen's University, Kanada

An integer n is called squarefull (or powerful) if in its prime factorization all the prime factors have exponents greater than 1. In this talk, we connect several seemingly unrelated conjectures of Ankeny, Artin, Chowla and Mordell to a conjecture of Erdos on consecutive squarefull numbers. We then study the 'Erdos conjecture' and relate it to the 'abc conjecture'. We also derive by elementary methods several unconditional results pertaining to the Erdos conjecture. This is a joint work with Prof. M. Ram Murty.
Sayılar Teorisi İngilizce
FENS 2008

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır