turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


12 Şubat 2016, 15:00


Hacettepe Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Non-simple principally polarised abelian varieties

Pawel Borowka
Jagiellonian University, Polonya

We will start by introducing basic definition and properties of complex abelian varieties. In particular we recall Poincare Reducibility Theorems for abelian varieties that state that an abelian variety is simple or isogenous to a product of abelian varieties of smaller dimensions. Then, we will improve the statement in the following way. Let Is^g_D be the locus in the moduli space of principally polarised abelian varieties of dimension g that contain an abelian subvariety of at most half dimension and restricted polarisation of type D. Then Is^g_D is an irreducible subvariety in the moduli space and the locus of non-simple abelian varieties is the countable union of all Is^g_D. Moreover, in the similar way to Humbert, we will produce equations for Is^g_D in the Siegel upper half-space.
Cebirsel Geometri İngilizce
Yaşar AtamanSeminer Salonu

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır