turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


03 Şubat 2016, 10:00


Çankaya Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Weyl's Theory for Singular Differential Equations

Ekin Uğurlu
Çankaya University, Türkiye

In this talk, I will explain the well-known theory on singular differential equations. This theory is related with describing the number of the squarely integrable solutions of a singular second order differential equation and this theory is based on the nested circles that correspond to the regular self-adjoint boundary conditions. These nested circles may converge either to a circle or a point at infinity. Primary case is known as the limit-circle case and secondary case is known as the limit-point case for a singular second order differential equation. In the limit-circle case two linearly independent solutions and any combination of them belong to squarely integrable space. However, in the limit-point case one of the linearly independent solutions can not lie in this space.
Matematik İngilizce
R-213
Ek Dosya

cankayamcs 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır