turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


05 Şubat 2016, 13:00


İstanbul Diferansiyel Denklemler Seminerleri

Travelling waves for granular chains

Atanas Stefanov
University of Kansas, Amerika Birleşik Devletleri

In this talk, we consider a model of granular chains interacting only with the nearest neighbour through a Hertzian force (physically, one should think about an infinite line of tightly packed metal beads). This is a highly non-linear model, for which we show that travelling waves exist. In addition, we show such waves are bell-shaped and in some cases, they are compactons (i.e. have an unusual double exponential rate of decay). We also consider the same issues for more sophisticated models (with pre-compressed beads), as well as the mass-in-mass system (in which each bead has an internal mass embedded into it). Our approach is through calculus of variations for the corresponding non-standard functionals, but some simple Fourier analysis comes into play as well. This is based on a series of papers with Panos Kevrekidis (University of Massachusetts).
Diferansiyel Denklemler İngilizce
Sabancı Üniversitesi Karaköy Minerva Palas Bankalar Caddesi 2, Karaköy

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır