turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


07 Ocak 2016, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Unsolvability of certain equations over the ring of integers of cyclotomic number fields

Oğuz Yayla
Hacettepe University, Türkiye

In this talk, the unsolvability of certain equations $\alpha\overline{\alpha} = \omega$ over the ring of integers of cyclotomic number fields whose ring of integers is not a principal ideal domain will be presented. The method is a generalization of the idea of Brock. This method is used for the non-existence problem of (nearly) perfect (almost) m-ary sequences via their connection to (near) Butson-Hadamard (BH) matrices and (near) conference matrices. We show some new non-existence results for near BH matrices and near conference matrices. The previously known methods for deriving non-existence results will also be presented: vanishing sums of roots of unity and self conjugacy. We wil also mention the contribution of Akyildiz-Guloglu-Ikeda in this direction. This is a joint work with Arne Winterhof and Volker Ziegler.
Sayılar Teorisi İngilizce
Gündüz İkeda Room

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır