turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


24 Aralık 2015, 16:00


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Homology and cohomology theories graded over monoidal categories

Mehmet Akif Erdal
Bilkent University, Türkiye

This talk is based on a joint work with Özgün Ünlü. I will first discuss the monoid actions on sets, which is via action from both sides, but different then the usual biactions in terms of equivariance of maps. Using this view point, we will be able to associate a new action to a given monoid action on a set, so called inverse action, which generalizes the notion of inverse of group actions. In the second part I will discuss categorification of these definitions. I will define action of a monoidal categories on a category and the inverse of such action, analogues to the monoid case. As an application, ''homology and cohomology theories graded over a monoidal category'' will be introduced, which generalizes the usual definitions of (co)homology and (co)homotopy theories existing in the literature. This allow us to view (co)homology and (co)homotopy theories as fixed points of an action of monoidal category on a category.
Cebirsel Topoloji İngilizce
MSGSU 106, Bomonti campus

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır