turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


23 Aralık 2015, 14:00


Boğaziçi Üniversitesi Matematik Konuşmaları

2x2 matrices of determinant 1 and its finite dimensional representations

Hatice Boylan
İstanbul University, Türkiye

Already the group $SL_2(\mathbb{Z})$ of 2 × 2 matrices with integral entries and determinant 1 provides beautiful and interesting mathematics and still deep open problems. We shall give an overview over various aspects of this group, indicate its connections to geometry and number theory, and shall finally arrive at the theory of its finite dimensional representations. In the third part of my talk I shall discuss extensions of the theory to Hilbert modular groups, i.e. groups of 2 × 2 matrices and determinant 1 with entries in the ring of integers of a given number field. In particular I shall describe a few results of my own work in this domain. The first two thirds of my talk should be accessible to a general audience.
Cebir İngilizce
TB 250

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır