turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


23 Aralık 2015, 15:00


Galatasaray Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Local Factors and The Local Langlands Conjecture

Yusuf Danışman
Mevlana Üniversitesi, Türkiye

The local Langlands conjecture is at leaast a non-abelian generalization of abelian local class field theory. It predicts the existence of a unique correspondence between classes of irreducible representations of a reductive group $(GL_n, GS_p)$, and finite dimensional representations of an extension of the Weil group which is related to the Galois group. Local factors are one of the ingredients of the local Langlands conjecture and they are used to show the uniqueness of the correspondence. They are one of the tools to characterize the representations of matrix groups and usually associated with an integral family of infinitely many members and not given explicitly. In this talk, I will give an overview of Langlands program, the local Langlands conjecture and some recent results about computation of local factors.
Sayılar Teorisi İngilizce
Galatasaray Üniversitesi, Fef 9
Ek Dosya

serapgurer 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır