turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


11 Aralık 2015, 14:00


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Yüzeylerin Gönderim Sınıfları Grubunun Cebirsel Özellikleri

Mustafa Korkmaz
ODTÜ, Türkiye

Verilen bir S yüzeyinin gönderim sınıfları grubu, S nin homeomorfizmlerinin oluşturduğu grubun birim homeomorfizme izotopik olanlara bölünmesiyle elde edilir. Bu grup, çeşitli alanlarda doğal olarak ortaya çıkmaktadır; örneğin, düşük boyutlu topoloji, Teichmüller uzayları, modül uzayları. Yakın zamanda yapılan çalışmalardan, 4-boyutlu manifoldların topolojisinin gönderim sınıflarının cebirsel özellikleri ile ilgili olduğu bilinmektedir. Bu konuşmada, gönderim sınıfları grubu ile ilgili temel kavramlar verildikten sonra, grubun bilinen bazı cebirsel özellikleri ve 4-boyutlu manifoldlarla ilişkileri teknik ayrıntılara girilmeden tanıtılacaktır.
Cebirsel Topoloji Türkçe
Matematik Bölümü Seminer Salonu

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır