turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


08 Aralık 2015, 15:30


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uygulamalı Matematik Enstitüsü Seminerleri

The Necessity and Recent Applications of Numerical Analysis

Münevver Tezer-Sezgin
METU, Türkiye

Numerical analysis concerns with the development and study of methods/algorithms for solving mathematical problems. First, a mathematical model is formulated for an observed phenomenon in biology, chemistry, physics, economics or any other scienti c or engineering discipline. In practice most of these mathematical models are dicult or impossible to solve analytically. In order to solve such a model approximately on a computer, the problem is approximated by a discrete one. Numerical analysis designs the methods and algorithms which approximately solve the mathematical roblem eciently, accurately and reliably. In this talk, we shall illustrate the need and the use of the general ideas behind numerical methods giving some examples from physical situations. Recent applications are shown from magnetohydrodynamics and biomagnetic fluid flows.
Nümerik Analiz İngilizce
IAM - S209

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır