turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


07 Aralık 2015, 13:40


Bilkent Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Algebraic Topology of and Coassociative-Free Immersions into G_2 Holonomy Riemannian 7-Manifolds

Mustafa Kalafat
Tunceli University, Türkiye

In this talk, we give a survey of various results about the topology of oriented Grassmannian bundles related to the exceptional Lie group G_2. Some of these results are new. One often encounters these spaces when studying submanifolds of manifolds with calibrated geometries. As an application we deduce existence of certain special 3 and 4 dimensional submanifolds of G_2 holonomy Riemannian manifolds with special properties. These are called Harvey-Lawson(HL) pairs. Which appeared first in the work of Akbulut & Salur about G_2 dualities. Another application is to the coassociative-free embeddings. We show that if there is a coassociative-free embedding of a 4-manifold into the Euclidean 7-space then the signature vanishes along with the Euler characteristic. The converse of this theorem is proved in the more general sense by İ.Ünal using h-principle techniques. We will talk about this direction if time permits. Joint work with S.Akbulut and İ.Ünal.
Cebirsel Topoloji İngilizce
Mathematics Seminar Room, SA-141

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır