turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


02 Aralık 2015, 17:15


Koç Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

A brief survey on pairing-based cryptography

Osmanbey Uzunkol
TÜBİTAK - Bilgem, Türkiye

This talk discusses several applications and the state of the art of pairing-based cryptography together with its underlying security. After defining the primitives, we present the practical uses of pairing-based cryptography, and will survey on its applications in identity-based cryptography, Joux's three-party key exchange, short signatures, public auditing the data (joint with Sertkaya and Kiraz), primitives of authenticated certificateless encryption to secure outsourcing of bilinear maps (joint with Arabaci, Sertkaya and Kiraz). Then the intractability of several computational problems related to pairing-based cryptography (the discrete logarithm problem, the bilinear Diffie Hellman problem, the pairing inversion problem for Weil and Tate pairings) will be discussed. If time permits, we will finally give some new results on the generic aspects of the pairing inversion problem (joint work with F. Heß).
Şifreleme ve Bilgi Güvenliği İngilizce
ENG 208

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır