turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


25 Kasım 2015, 15:00


Hacettepe Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Calibrated Geometries and φ-free Submanifolds

İbrahim Ünal
ODTÜ, Türkiye

Calibrated geometries, introduced by Harvey and Lawson in 1982, are the geometries of calibrated submanifolds, a distinguished type of minimal submanifolds determined by a fixed, closed differential form φ called a calibration on a Riemannian manifold M. A Kahler form ω in complex geometry provides the first rich example of a calibration and calibrated geometries can be viewed as the generalization of Kahler manifolds as they have many similar properties. Recently, the introduction of plurisubharmonic functions on calibrated manifolds, which provides us doing analysis on them very similar to the one on complex manifolds, has made another type of submanifolds very important. These submanifolds are called as φ-free and are the generalization of totally real submanifolds of complex manifolds. In this talk, I will start with an introduction to calibrated manifolds, and give the most well-known examples coming from special holonomy. Then, I will talk about the geometry and topology of φ-free submanifolds.

NOT: Tea and cookies will be served after the talk

Geometri İngilizce
Yaşar Ataman Seminer Salonu

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır