turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


18 Kasım 2015, 15:00


Hacettepe Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

A survey of results in the investigation of the structure of fractional spaces generated by positive operators in Banach spaces

Allaberen Ashyralyev
Fatih University, Türkiye

The role played by positivity property of differential and difference operators in Hilbert and Banach spaces in the study of various properties of boundary value problems for partial differential equations, of stability of difference schemes for partial differential equations, and of summation Fourier series is well-known (see, [1]-[3]). This is a review paper on results for fractional spaces generated by positive operators. Its scope ranges from theory of differential and difference operators in a space to operators with local and nonlocal boundary conditions. We also discuss their applications to partial differential equations and theory of difference schemes for partial differential equations.
Analiz İngilizce
Yaşar Ataman Seminer Salonu

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır