turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


18 Kasım 2015, 14:00


Boğaziçi Üniversitesi Matematik Konuşmaları

Algebras associated with Green functors, and algebras that ought to be associated with Green functors

Laurence J. Barker
Bilkent University, Türkiye

In the representation theory of finite groups, the following situation occurs frequently: for each finite group G, there is a ring A(G) and, for each subgroup H of G, there are induction and restriction maps between A(H) and A(G). Examples of such rings A(G) are Burnside rings, character rings, trivial source rings. James Green, in 1971, initiated an axiomatic approach to de- scribing many features common to such situations. Subsequent developments have often ignored the ring structures. However, Serge Bouc, in 2010, described a rich algebraic scenario, called the theory of Green biset functors, which does involve the ring structures. In fact, in his scenario, there are three multiplicative operations. We shall discuss a generalization that accommodates cases previously excluded, such as cohomology rings and modular character rings. Nevertheless, some similar situations of interest, such as the theory of the linear category associated with the bifree trivial source bimodules, still evade capture.
Cebir İngilizce
TB 250

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır