turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


18 Kasım 2015, 15:00


Galatasaray Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Set systems without flat triangles beyond the probabilistic bound

Hugues Randriambololona
Télécom ParisTech, Fransa

Make the set of subsets of a given set into a metric space by defining the distance between two subsets as the cardinality of their symmetric difference. Say elements in a metric space form a system without flat triangles if triangular inequality between any three of them is always strict. We will be interested in giving asymptotic bounds, for n going to infinity, on the maximal cardinality of a system without flat triangles in the set of subsets of an n element set. A lower bound, purely existential, can be given using the probabilistic method (à la Erdös). We will improve this bound, constructively, with a completely different method using ideas from the theory of error correcting codes and new results in algebraic geometry.
Cebir İngilizce
Fef 9

serapgurer 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır