turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


23 Ekim 2015, 15:00


İstanbul Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği Bölüm Seminerleri

Sufficient Conditions of Optimality for Higher Order Differential Inclusions with Endpoint Constraints

Elimhan N. Mahmudov
İTÜ, Türkiye

In the paper minimization of integral functional in the set of solutions of higher order differential inclusions (PHBV) is studied. Our aim is to derive sufficient conditions of optimality for boundary value problems (PHBV) of s th-order convex and non-convex differential inclusions. The sufficient conditions containing the Euler- Lagrange and Hamiltonian type inclusions as a result of endpoint constraints are accompanied by formulated so-called transversality conditions. Here the basic apparatus of locally adjoint mappings (LAMs) is suggested. An application begins with a concise approach to calculus of variations and as a result is derived the Euler- Poisson equation.
Optimal Kontrol İngilizce
Fen-Edebiyat Fakültesi B1-326, 3. Kat

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır