turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


23 Ekim 2015, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi ODTÜ-Bilkent Cebirsel Geometri Seminerleri

Group actions on spheres with rank one isotropy

Ergün Yalçın
Bilkent Üniversity, Türkiye

Actions of finite groups on spheres can be studied in various different geometrical settings, such as (A) smooth G-actions on a closed manifold homotopy equivalent to a sphere, (B) finite G-homotopy representations (as defined by tom Dieck), and (C) finite G-CW complexes homotopy equivalent to a sphere. These three settings generalize the basic models arising from unit spheres S(V) in orthogonal or unitary G-representations. In the talk, I will discuss the group theoretic constraints imposed by assuming that the actions have rank 1 isotropy (meaning that the isotropy subgroups of G do not contain Z/p x Z/p, for any prime p). This is joint work with Ian Hambleton.

NOT: Tea and cookies will be served before the talk.

Cebirsel Geometri İngilizce
Mathematics Seminar Room, ODTU.
İlgili Web Bağlantısı

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır