turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


22 Ekim 2015, 16:00


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Polyhedral Omega: A new linear Diophantine system solver

Zafeirakis Zaferakopuoulos
Galatasaray University, Türkiye

Polyhedral Omega is a new algorithm for solving linear Diophantine systems (LDS), i.e., for computing a multivariate rational function representation of the set of all non-negative integer solutions to a system of linear equations and inequalities. Polyhedral Omega combines methods from partition analysis with methods from polyhedral geometry. In particular, we combine MacMahon’s iterative approach based on the Omega operator and explicit formulas for its evaluation with geometric tools such as Brion decomposition and Barvinok’s short rational function representations. In this way, we connect two branches of research that have so far remained separate, unified by the concept of symbolic cones which we introduce. The resulting LDS solver Polyhedral Omega is significantly faster than previous solvers based on partition analysis and it is competitive with state-of-the-art LDS solvers based on geometric methods. Most importantly, this synthesis of ideas makes Polyhedral Omega by far the simplest algorithm for solving linear Diophantine systems available to date. This is joint work with Felix Breuer.
Uygulamalı Matematik İngilizce
106, Bomonti campus

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır