turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


21 Ekim 2015, 15:00


Hacettepe Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Mecmua-yı Ulum-u Riyazıyye : II. Mahmut devrinde bir ''calculus'' kitabı

Cem Tezer
ODTÜ, Türkiye

Islahatçı Osmanlı hükümdarlarının arasında belki de en nafiz ve tesirli olanı II. Mahmud (1785-1839) devletin henüz emekleme safhasında bulunan mühendishanelerindeki talebe için Türkçe ders kitapları yazılmasını bizzat teşvik etmiştir. Bilindiği üzere bu müesseseler bugünkü İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ilk şeklini temsil etmektedirler. Başhoca İshak Efendi’nin II. Mahmut devrinin nisbeten sakin ikinci kısmında kaleme aldığı Mecmua-yı Ulum-u Riyazıyye , ağırlıklı olarak işlediği diferansiyel ve integral hesap dışında trigonometri, koni kesitleri, mekanik ve astronomi bahislerini de ele alan, yer yer optik, biyoloji ve kimya sahalarına da zevkle okunur makalelerle giriş yapan dört ciltlik bir eserdir. Bu dev eser ve onun esrarengiz müellifi II. Mahmud’un romantik ve muhataralı saltanatının mühim şahitleridir. İshak Efendi’nin hakkında az şey bilinen hayatını hülasa ettikten sonra konuşmacı Osmanlı Türkçesi metnin aslından nümuneler sunarak eserin matematik muhteva ve pedagojik kıymetini ölçmeye çalışacaktır.

NOT: Konuşma sonunda çay ve pasta ikramı olacaktır.

Matematik Tarihi Türkçe
Yaşar Ataman Seminer Salonu

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır