turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


13 Ekim 2015, 15:40


Bilkent Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Categories Associated to Fusion Systems

Matthew Gelvin
Bilkent University, Türkiye

This week we'll start off by completing our discussion of the Alperin-Goldschmidt-Puig Fusion Theorem. We'll characterize the F-essential subgroups in terms of the fusion system F, which will lead to the important notions of F-centric, F-radical, and strongly p-embedded subgroups. The characterization of F-essential subgroups leads naturally to the orbit category of a fusion system, which roughly plays the role of the category of transitive G-sets in the theory of finite groups. The analogy is not perfect, however, and we will spend some time investigating the subtleties involved. We will finish by introducing the linking system associated to F and give some motivation for its importance from the point of view of homotopy theory.
Cebirsel Topoloji İngilizce
Mathematics Seminar Room, SA 141

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır