turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


07 Ekim 2015, 14:40


Bilkent Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Topologically Ordered * - Spaces and VH-Spaces

Serdar Ay
Bilkent University, Türkiye

An ordered *-space Z is a complex vector space with a conjugate linear involution *, and a strict cone Z+ consisting of self-adjoint elements. We discuss ordered *-spaces with a suitable locally convex topology, called topologically ordered *-spaces. Then we talk about complex vector spaces which have an "inner product" valued in a complete topologically ordered *-space, called VH (Vector Hilbert) spaces (in the sense of Loynes) in case their induced locally convex topology is complete, and their linear operators. Examples of all these spaces will also be discussed. This talk is the first of a series of planned talks on a general dilation theorem in the context of VH-spaces, and its applications.
Analiz İngilizce
Mathematics Seminar Room, SA-141

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır